وقتی به روان‌درمانی فکر می‌کنید، احتمالاً تصور می‌کنید به‌تنهایی روی مبل راحتی نشسته‌اید و درونی‌ترین افکار و احساساتتان را با متخصصی دلسوز در میان می‌گذارید. اما رویکرد دیگری هم وجود دارد که به همین اندازه برای بیشتر مشکلاتی که افراد را به درمان می‌کشاند مؤثر است و مزایای ویژه‌ای دارد که رویکرد فردی سنتی فاقد آنهاست.

اگر به خاطر افسردگی یا اضطراب… آسیبی قدیمی یا جدید… سوءمصرف مواد یا الکل… یا روابط مشکل‌دار دنبال درمان هستید، ارزش دارد که به گروه‌درمانی (که اغلب به سادگی «گروه» خوانده می‌شود) فکر کنید.

جمع‌وجور کردن ماجرا

گروه‌درمانی هم درست مانند درمان فردی انواع مختلفی دارد. بعضی گروه‌ها بااستفاده از روش‌هایی نظیر درمان شناختی‌رفتاری (CBT) به شرکت‌کنندگان کمک می‌کنند افکار و رفتارهای ناکارآمد خود را تغییر دهند، درحالی‌که گروه‌های بین‌فردی یا روان‌پویشی بینش افراد را در مورد احساساتی که به خود و دیگران دارند ارتقا می‌بخشند. این گروه‌ها عمیق‌تر از گروه‌های حمایتی هستند که عموماً دید محدودتری دارند و افرادی را که در موقعیتی پرتنش مانند طلاق، تجربه‌ای آسیب‌زا در زندگی یا بیماری پزشکی جدی با هم مشترک هستند دور هم جمع می‌کنند تا یکدیگر را تشویق و راهبردهای مقابله‌ایشان را با هم تبادل کنند. دستاوردهای بیشتری از گروه روان‌درمانی به دست می‌آید؛ گروه نه تنها به اعضا کمک می‌کند برای مثال بر طلاق خود فائق آیند، بلکه به آنها کمک می‌کند به علت شکست ازدواج خود پی ببرند و در جهت برقراری روابط سالم‌تر گام بردارند.

قدرت تعداد

گروه‌های درمان بین پنج تا دوازده عضو دارند و توسط درمانگری که برای این نوع درمان آموزش ویژه دیده است هدایت می‌شوند. بیشتر گروه‌ها هفته‌ای یک ‌بار به مدت یک‌ساعت‌ونیم ملاقات می‌کنند. بعضی گروه‌ها نامحدودند و اعضا در طول زمان به آنها می‌پیوندند یا از آنها خارج می‌شوند، درحالی‌که گروه‌های دیگر افراد مشخصی را برای چند هفته یا چند ماه مشخص گرد هم می‌آورند. 

تمایز مهم: درمان گروهی صرفاً روان‌درمانی با درمانگری که توجهش به بین چند نفر تقسیم شده نیست. گروه به جهان اجتماعی کوچکی تبدیل می‌شود که اعضا در آن (در حالت ایدئال با شفقت و اصالت) دربارۀ برداشت‌هایی که در جلسات گروه از یکدیگر دارند حرف می‌زنند. برای مثال اگر شرکت‌کننده‌ای از مشکلات ارتباطی‌اش بگوید، سایر اعضا در مورد دلایل احتمالی این مشکلات (مثلاً فقدان همدلی یا تمایل به بی‌ارزش‌سازی همۀ روابط) نظر می‌دهند.

درمانگر به تعیین اصول اولیه (از جمله محرمانگی و احترام متقابل) و مرزهایی که برای ارائۀ بازخوردهای مناسب، مفید و مؤثر در گروه ضروری هستند می‌پردازد. گروه آزمایشگاهی زنده است که مزیت دیدگاه‌های چندگانه و بازخورد صادقانه را عرضه می‌کند. از آنجا که هدایت گروه در دست درمانگری آموزش‌دیده است، فضای امنی را برای امتحان شیوه‌های جدید رفتار و برقراری ارتباط فراهم می‌آورد.

گروه به دلیل مهم دیگری نیز درمان‌بخش است. ما به‌طور طبیعی مخلوقاتی اجتماعی هستیم که باید احساس کنیم به چیزی تعلق داریم و ارزشمند هستیم. از آنجاکه احساس تنهایی روزبه‌روز بیشتر می‌شود (همراه با خطر سلامتی که با ریسک ناشی از مصرف دخانیات و چاقی برابری می‌کند)، گروه‌درمانی به مثابه راهی برای علاج است. به‌طور کامل با هم‌گروهی‌هایتان آشنا می‌شوید و آنها هم با شما آشنا می‌شوند. احساس تعلقی در گروه ایجاد می‌شود که می‌توان آن را به باقی دنیا تعمیم داد.

مزیتی دیگر: هرچند عموماً برای کمک به مشکلات خود به دنبال درمان برمی‌آییم، گروه فرصت کمک به دیگران را نیز فراهم می‌کند و در نتیجه عزت‌نفس ما را بالا می‌برد.

آیا گروه برایتان مناسب است؟

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که گروه‌ها برای بیشتر مشکلات روان‌شناختی و اختلال‌های هیجانی به اندازۀ درمان فردی مؤثرند؛ به‌علاوه حتی برای بعضی از افراد گروه از درمان فردی مؤثرتر است. استثنا: در مواردی که شخص به شدت در مورد محرمانگی و اعتماد احساس نگرانی می‌کند (مثلاً به خاطر آسیبی که در دوران کودکی دیده است) می‌توان کار را با درمان فردی آغاز و پس از مدتی گروه را جایگزین کرد.

به جیب فشار نمی‌آورد: از آنجا که هزینۀ گروه به طور متوسط تقریباً نصف درمان فردی است، اگر قرار باشد از جیب خود هزینه کنید، انتخاب جذابی به حساب می‌آید.

در ابتدا بسیاری از افراد درمان فردی را به گروه‌درمانی ترجیح می‌دهند؛ در اکثر موارد علت این است که از گروه‌ها (برای مثال در محل کار یا دوران کودکی و نوجوانی) خاطرۀ خوبی ندارند. از تحقیر شدن، طرد یا حتی زور شنیدن می‌ترسند. اما در گروهی که به دست درمانگری آموزش‌دیده رهبری می‌شود، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. درمانگر اطمینان حاصل خواهد کرد که فضا برای همه امن و محترمانه باشد.

به‌علاوه، درحالی‌که از اعضا انتظار می‌رود در گروه فعال باشند، هیچ فشاری در کار نیست که در همۀ جلسه‌ها یا هر بار اسم کسی به میان می‌آید صحبت کنند (یا بیشتر از حدی که می‌خواهند دست به خودافشایی بزنند).

پیدا کردن گروه مناسب

اگر به گروه‌درمانی فکر می‌کنید، ارجاع از طرف متخصصان سلامت راه خوبی است. ابتدا با درمانگری که گروه را هدایت می‌کند تماس بگیرید. ببینید گروه چگونه خواهد بود و چه نوع  افرادی در آن شرکت خواهند کرد و اطمینان حاصل کنید که درمانگر برای گروه‌درمانی آموزش تخصصی دیده است.

فرصتی جدید: گروه‌هایی که از طریق رسانه‌های اجتماعی مانند زوم یا اسکایپ به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند. این کار به‌ویژه برای افراد ساکن نواحی دورافتاده‌ای که از امکانات بهداشت روان محدودی برخوردارند یا برای گرد هم آوردن افرادی که در جوامع خود منزوی هستند مفید است.

گروه‌های هم‌کاوان هم از نوع گروه‌های تحلیلی آنلاین است. برای شرکت در این گروه‌ها می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *