تشکیل یک گروهِ درمانی که قابلیت تبدیل شدن به روش درمانی مناسبی برای بیماران، تجربه‌ای پاداش‌دهنده برای درمانگران و روش مداخلۀ مناسبی برای ارجاع همکاران دارد، وظیفه‌ای پیچیده است. به‌منظور به حداکثر رساندن اثرگذاری گروه‌درمانی و ایجاد فضایی امن هم برای اعضا و هم درمانگران گروه، رهنمودها و اصول اخلاقی ویژه‌ای برای روان‌درمانگران گروهی تدوین شده است که نسخۀ خلاصه‌شده‌ای از آن در زیر آمده است:‌

1- همواره تلاش کنید آسیبی به بیمار شما وارد نشود.

2- مرزهای شخصی و حرفه‌ای خود را در مورد تمام روابط خود با بیماران، مستحکم حفظ کنید. مبادلات مالی با بیمار را به حق‌الزحمۀ خدمات محدود کنید. روابط جنسی با بیماران هرگز پذیرفته نیست.

3- در برابر محدودیت‌های مهارت‌های بالینی خود پذیرنده باشید و در مواردی که خارج از توانایی درمانی شما است بیماران را ارجاع دهید.

4- در تمام تبادلات خود با همکاران ـ به‌خصوص در آنجا که نظر آنها با شما متفاوت است ـ احترام را حفظ کنید.

5- زمان لازم را صرف شکل دادن روابط خود با همکارانی کنید که قرار است همراه با شما گروه را اداره کنند یا برای خدمات‌دهی بهتر به بیماران خود با آنها همکاری نزدیک دارید.

6- به مطالعه و آموختن از بیماران و همکاران خود ادامه دهید و همواره پیچیدگی وظیفه‌ای را که بر عهده دارید به خاطر داشته باشید.

7- همواره حفظ رازداری و محرمانگی تبادلات خود را با بیماران در نظر داشته باشید؛ مگر در موارد استثنا که بیمار تهدید می‌کند به خود یا فرد حقیقی و معینی آسیب می‌رساند.

8- به گوناگونی و تفاوت‌های بیماران خود احترام بگذارید. دیدگاه آنها ممکن است عمیقاً با دیدگاه شما متفاوت باشد.

9- تعهد خود را به‌عنوان درمانگر به اجتماع بزرگ‌تر به یاد داشته باشید و هر زمان که ممکن است از مهارت‌های خود برای بهبود درک و حل تعارضات بهره ببرید.

10- در انتظار خود از دستاوردهایتان به‌عنوان یک روان‌درمانگر گروهی واقع‌بین باشید. هرگز قدرت خود را در زندگی بیماران خود دست‌کم نگیرید و هرگز در آنچه می‌توانید برای کمک به آنها انجام دهید اغراق نکنید.

11- تلاش کنید هر زمان که ممکن است بیماران با نیازهای خاص و معلولیت‎های جسمانی را درمان کنید.

12- به ارزش‌های صداقت و اصولی که در بیانیۀ حقوق بشر سازمان ملل آمده است پایبند باشید.

13- برای اجرای پژوهش‌های علمی در مورد بیماران خود رضایت آگاهانۀ آنها را کسب کنید.

14- سعی کنید در کار خود شاد و بانشاط باشید. کار شما در حیطه‌ای است که از نظر ابعاد مسئولیت و البته رضایتمندی عمیقی که با خود به همراه دارد با هیچ حرفۀ دیگری قابل قیاس نیست.

آنچه در اینجا آمده نسخۀ خلاصه‌شدۀ رهنمودها است. ترجمۀ متن کامل رهنمودهای اخلاقی و استانداردهای حرفه‌ای در روان‌درمانی گروهی را که در مجموعۀ گروه‌درمانی تحلیلی هم‌کاوان آماده شده است در اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *