اروین یالوم به چندین دلیل نام شناخته‌شده‌ای در دنیای روان‌پزشکی است. آوازۀ نام او هم به‌عنوان استاد روان‌پزشکی در دانشگاه استنفورد و هم به‌عنوان نویسنده است. او متنی روشنگرانه دربارۀ درمان گروهی با عنوان نظریه و عملکرد روان‌درمانی گروهی نوشته است.هر وقت کسی موضوع گروه‌درمانی را مطالعه می‌کند،نام یالوم قطعاً مطرح می‌شود.

در عصر مدرن، گروه‌درمانی بخش مهمی از روند درمان محسوب می‌شود. بسیاری از افراد از پیوستن به جلسات گروه‌درمانی سود می‌برند. درمان اجتماعی این فرصت را به مردم می‌دهد تا با کسانی که به‌نوعی با تجربیات آنها ارتباط دارند تعامل برقرار کنند. شرکت در گروه‌درمانی مزایای بسیاری دارد و باعث محبوبیت بیشتر آن است.

تقریباً برای هر نوع درمانی که فکرش را بکنید گروه‌درمانی وجود دارد. برخی افراد برای غلبه بر علائم اضطراب و افسردگی به جلسات گروه‌درمانی می‌روند. گروه‌درمانی‌های زیادی نیز وجود دارند که برای کمک به افرادی طراحی شده‌اند که حوادث آسیب‌زای مشابهی را از سر گذرانده‌اند. اصول گروه‌درمانی یالوم توانسته است آنچه را دربارۀ روند گروه‌درمانی مهم است، صرف نظر از نوع درمان مشخص کند.

در بررسی کار گروهی یالوم، متوجه اهمیت این کار برای بسیاری از مردم می‌شوید. اگر به پیگیری درمان گروهی فکر کرده‌اید، این متن به شما اطلاعاتی می‌دهد تا تصمیمی آگاهانه بگیرید و ممکن است شما را در تصمیم‌گیری برای قدم برداشتن به سمت جلو یاری کند.

افراد از طریق شرکت در جلسات گروه‌درمانی یاد می‌گیرند

توانایی یادگیری از طریق جلسات گروه‌درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. گروه‌درمانی به شما این امکان را می‌دهد که از طریق تعامل با سایر اعضای گروه یاد بگیرید. می‌توانید آزادانه دربارۀ مشکلات و کشمکش‌های خود صحبت کنید. سایر اعضای گروه نیز ممکن است فکرهایی داشته باشند یا بتوانند به شیوه‌هایی خاص با شما ارتباط برقرار کنند.

بسیاری از مردم با شنیدن داستان‌های دیگران یاد می‌گیرند. تشخیص کارهایی که اشتباه انجام می‌دهید همیشه آسان نیست، اما تشخیص اشتباه دیگران می‌تواند راحت‌تر باشد. توانایی برقراری ارتباط با دیگران در گروه می‌تواند در تشخیص برخی موارد خاص  در رابطه با رفتارتان به شما کمک کند. خیلی ساده، با مشاهدۀ دیگران در گروه یا شنیدن داستان‌های آنها می‌توانید پیشرفت کنید.

گروه‌درمانی این امکان را به شما می‌دهد که از دیگران یاد بگیرید و به دیگران کمک کنید. قرار است میان افرادی باشید که مشکلاتِ پیش روی شما را درک می‌کنند. این گروه متشکل از افرادی با مشکلات مشابه است و همه به دنبال رسیدن به اهداف یکسانی هستند. همکاری با یکدیگر می‌تواند دستیابی به این اهداف را ساده‌تر کند.

رسیدن به دیدگاهی جدید

یکی دیگر از مزایای احتمالی گروه‌درمانی این است که دیدگاه جدیدی از شرایط خود به دست می‌آورید. تمام افراد گروه قادرند به طریقی با شرایط شما ارتباط برقرار کنند، البته افراد تجربیات مختلفی برای به‌اشتراک‌گذاری دارند. برخی افراد تجربیات خود را از دیدگاهی متفاوت با آنچه شما انتظارش را دارید به اشتراک می‌گذارند.

 ممکن است از اعضای گروه بازخورد یا حمایت نیز دریافت کنید. آنها ممکن است پیشنهادات، نظرات یا ایده‌هایی داشته باشند که شما حتی به فکرتان هم نرسیده. این کار از این جهت مفید است که می‌توانید از زاویه‌ای متفاوت به مشکلات خود نگاه کنید. یادگیری نحوۀ برخورد با مشکلات به شیوه‌ای جدید ممکن است همان چیزی باشد که برای مدیریت موفقیت‌آمیز علائم خود به آن نیاز دارید.

گروه‌درمانی به شما نشان می‌دهد که تنها نیستید

این حقیقت که تنها نیستید می‌تواند در زندگی شما تغییر ایجاد کند. مشکلات سلامت روان باعث می‌شود افراد احساس انزوا کنند. اگر احساس می‌کنید در زندگی تنها هستید، گروه‌درمانی کاملاً مناسب شما است. مهم است بدانید افرادی را دارید که بهزیستی شما برای آنها اهمیت دارد. گروه‌های درمانی اغلب صمیمی و متحد می‌شوند و به‌خوبی از یکدیگر مراقب می‌کنند.

همچنین، جای خوشحالی دارد وقتی می‌بینید افرادی درگیر همان مشکلات شما هستند. ممکن است احساس کرده باشید به خاطر مشکلاتتان عجیب و غیرعادی هستید. چه درگیر افسردگی و چه مشکلات دیگر باشید، به‌راحتی می‌توانید خودتان را غیرعادی تصور کنید. شرکت در گروه‌درمانی می‌تواند چشمان شما را به این حقیقت باز کند که افراد بسیاری با همین مشکل شما مواجه‌اند.

همچنین، ممکن است به‌واسطۀ داشتن دیگران در زندگی خود به امید بالایی دست یابید. گروه‌ها معمولاً متشکل از افرادی هستند که در مقاطع مختلفی از زندگی قرار دارند. برخی تازه اقدام به شروع درمان کرده‌اند و برخی نیز مدت‌هاست با موفقیت بر مشکلات خود فائق آمده‌اند. مشاهدۀ افرادی که با موفقیت بر افسردگی یا دیگر مشکلات غلبه کرده‌اند می‌تواند به شما امید دهد.

گروه‌درمانی به بهبود مهارت‌های اجتماعی کمک می‌کند

طبیعی است که افرادِ نیازمند درمان دچار اضطراب اجتماعی باشند. اگر مبتلا به اضطراب یا افسردگی هستید، موقعیت‌های اجتماعی ممکن است برایتان مشکل باشد. مشکلات اجتماعیِ برخی افراد به‌قدری جدی است که حتی تصور تعامل با دیگران نیز برایشان سخت است. شرکت در جلسات گروه‌درمانی می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

جلسۀ گروه‌درمانی مکان امنی است که در آن می‌توانید تعامل با دیگران را مجدداً یاد بگیرید. در گروه‌درمانی می‌توانید مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهید و این جلسات را می‌توان به محیط دنیای واقعی تبدیل کرد. وقتی در جلسات گروه‌درمانی شرکت می‌کنید، نباید از شکست بترسید. تمام اعضای گروه سختی‌های توسعۀ مهارت‌های اجتماعی را در ابتدای راه می‌دانند. آنها از تلاش‌های شما حمایت می‌کنند و شما نیز با گذشت زمان پیشرفت خواهید کرد.

زمانی که معاشرت با گروه طبیعی جلوه می‌کند، در موقعیت خوبی قرار می‌گیرید. این امکان وجود دارد که وقتی در جامعه هم حضور می‌یابید بتوانید رفتارهای اجتماعی خود را بهبود ببخشید. وقتی با دیگران صحبت می‌کنید، احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری دارید و این می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. این تمرین بسیار خوبی برای کسانی است که می‌خواهند نحوۀ تعامل با دیگران و برقراری ارتباط با مردم را یاد بگیرند.

هرکس که دچار اضطراب اجتماعی است می‌تواند از شرکت در جلسات گروه‌درمانیِ کنترل‌شده بهره ببرد. این روشی درست و امتحان‌شده برای کمک به پیشرفت افراد است. حتی اگر در جلسات گروه‌درمانی کوچکِ سه یا چهار نفره شرکت کنید، باز هم به خودتان کمک کرده‌اید. شرکت در جلسات گروه‌درمانی تجربۀ باارزشی است که در افزایش مهارت‌های اجتماعی به بسیاری از افراد کمک کرده است.

گروه‌درمانی می‌تواند تجربه‌ای ‌پالایشی باشد

به‌اشتراک‌گذاری چیزی با افراد گروه می‌تواند صرفاً تجربه‌ای بسیار پالایشی باشد. همه دنبال فرصتی برای بیان مشکلات خود هستند. توانایی به‌اشتراک‌گذاری احساسات و فعالیت‌های خود با کسانی که شرایط شما را درک می‌کنند تجربۀ باارزشی است. این کار می‌تواند به شما کمک کند استرس را کنار بگذارید و بخش مهمی در درمان محسوب می‌شود.

بسیاری از افراد به همین دلیل به دنبال شرکت در جلسات گروه‌درمانی‌اند. همچنین، جالب است بدانید که داستان شما و پشتکارتان در مواجهه با سختی‌‌ها می‌تواند به توانمندسازی سایر اعضای گروه نیز کمک کند. گروه‌درمانی سیستم حمایتی فوق‌العاده‌ای است که به پیشرفت شما در زندگی کمک می‌کند. گروه‌درمانی جایی است که می‌توانید استرس، احساس گناه، درد و غم خود را کنار بگذارید. اعضای گروه در کنار شما خواهند بود و درمانگر نیز در آنجا حاضر است تا همۀ شما را در مسیر این فرایند، بدون هیچ مشکلی هدایت کند.

درمان آنلاین برای برخی افراد مناسب‌تر است

اگر تصور گروه‌درمانی شما را نگران می‌کند، می‌توانید گزینۀ درمان آنلاین را انتخاب کنید. درمان آنلاین بسیار مفید است و در رفع مشکلات به شما کمک می‌کند. از داخل خانۀ خودتان می‌توانید در درمان شرکت کنید و همه‌ چیز خیلی محرمانه است. درمان آنلاین روشی محتاطانه و مطمئن برای دستیابی به کمک مورد نیازتان است.

بسیاری از افراد، با وجود گزینه‌های دیگر، باز هم تصمیم می‌گیرند از درمان آنلاین استفاده کنند. خوب است بدانید درمان آنلاین گزینۀ بسیار دردسترس و انعطاف‌پذیر است و به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان لازم باشد درمان دریافت کنید. حتی می‌توانید در مواقعی که کلینیک‌های درمانیِ معمول تعطیل هستند، ساعت‌ها با درمانگر خود صحبت کنید.

اگر احساس می‌کنید به کمک نیاز دارید، اصلاً تردید نکنید. درمانگران با شما کار می‌کنند تا بر مشکلاتتان فائق آیید و پیشرفت چشمگیری خواهید کرد. داشتن چنین متخصصانی در کنار خود عالی است، پس هیچ‌وقت احساس نکنید که باید به‌تنهایی با مشکلات خود مواجه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *